>

Jak správně vybrat led žárovku

Led technologie jsou zatím na trhu poměrně novou záležitostí, která není pro běžného uživatele dobře známá. Proto je při výběru led žárovky potřeba být ostražitý a sledovat ty správné parametry, podle kterých poznáte, jak daná led žárovka svítí. Údaje o výkonu jsou u led žárovek zavádějící - existují led žárovky se spotřebou 3,5W, které svítí více než led žárovka se spotřebou 4,5W. Záleží na použité technologii, čím novější diody, tím více svítí při menší nebo stejné spotřebě, stejně vypadající diody o stejném rozměru mají 7 stupňů svítivosti od nízké po nejvyšší atd.

Neexistuje žádný jednoduchý trik jak vypočítat svítivost led žárovky, rady typu led žárovka se spotřebou 5W svítí jako běžná žárovka 50W jsou nesmysl. Rozhodujícím parametrem pro určení svítivosti led žárovky je veličina světelný tok, reprezentovaný jednotkou lumen (lm). Vyhledávejte proto tento údaj, který pak lehce přepočtete podle této tabulky:

Klasické žárovky s kovovými vlákny        Led žárovky

15 W                                                    90 lm

25 W                                                    200 lm

40 W                                                    400 lm

60 W                                                    700 lm

75 W                                                    900 lm

100 W                                                  1300 lm

Prodejci, kteří neuvádějí počet lumenů, které nabízená led žárovka emituje, jsou přinejmenším podezřelí. Setkali jsme se s praxí, kdy prodejce uvádí, že nabízená led žárovka svítí jako ekvivalent běžné žárovky "na základě vlastního měření", a přitom vůbec neuvádí údaje o světelném toku. Nebo uvádí světelný tok 300lm s tím, že ho vydává za ekvivalent 50W běžné žárovky (přitom při jednoduchém přepočtu podle výše uvedené tabulky lehce zjistíte, že 300lm odpovídá přibližně 30W!). Na tyto nekalé praktiky je potřeba si dát při výběru led žárovky pozor. Po koupi pak samozřejmě zjistíte, že jste zaplatili za něco, co zdaleka nesvítí tak, jak byste pořebovali.

Abychom Vám usnadnili výběr, můžete si u nás v každé kategorii filtrovat zboží podle různých ukazatelů, jedním z nich je právě svítivost.

Obrovskou výhodou led žárovek a led technologie obecně je fakt, že není výrazně limitována počtem startů. Led žárovky se proto nevyplatí jen v místech, kde intenzivně svítíte a ušetříte tak na minimální spotřebě, ale i v místech, kde se často rozsvěcí a zhasíná, proti čemuž jsou led žárovky výrazně odolnější než klasické žárovky.

 

Led žárovky - problémy

V případě, že v okruhu, který je ovládán více vypínači, nebo je zapojen na čidlo pohybu, anebo pokud máte vypínač s doutnavkou, vyměníte všechny žárovky za ledky, může docházet k tomu, že i po vypnutí budou led žárovky buď problikávat, nebo permanentně žhnout. Typickým příkladem je chodba panelového domu, ale i lustr v obýváku, ovládaný více vypínači. Je nutno poznamenat, že ledkám to nevadí a jejich životnost se nezkracuje. Také to nic nestojí, v okruhu probíhá zbytkový proud pod měřitelnou hladinou - když vypnete vše ostatní, tak se netočí hodiny, a ledky přesto žhnou. Na chodbě to nemusí být problém, a lze to nechat, jak je - koneckonců žhnoucí ledky mohou ve tmě působit jako záchytné body. Nicméně, odstranění tohoto problému je velmi jednoduché - stačí do systému vrátit jednu normální nebo úspornou žárovku, nebo přidat jednu výkonnější ledku, což poskytne potřebný odpor a led žárovky přestanou po vypnutí vypínače žhnout.  V případě vypínače s doutnavkou, ovládajícího pouze jeden lustr s jednou žárovkou, nezbyde, než odpojit doutnavku.

Dalším problémem u led žárovek je stmívatelnost. Ze své podstaty nejsou led žárovky stmívatelné. Pokud chcete používat stmívač na ledky, musíte si koupit speciální, stmívatelné led žárovky. Počítejte s vyšší cenou, stmívatelnost se musí v těle led žárovky nasimulovat přidanou elektronikou. Naopak led pásky jsou bez problému stmívatelné, v příslušenství k led páskům si můžete přikoupit stmívače.

Někteří lidé si stěžují, že led žárovky mají jinou barvu světla než běžná žárovka, že svítí méně žlutě. To je pravda, trendem u led žárovek je ubrat žluté světlo ve prospěch denního bílého světla. Tedy i led žárovky s nažloutlou teplou bílou barvou světla jsou méně žluté, než běžná žárovka. Důvod je jednoduchý, příliš žlutá barva není dobrá na oči, dříve je unaví. To neznamená, že ledky s teplou bílou barvou nesvítí žlutě, jen o něco méně žlutě, než tradiční žárovka. Vliv na barvu světla má též kryt led žárovky. Dáte-li vedle sebe dvě led žárovky s teplou bílou barvou světla, z nichž jedna bude mít průhledný kryt, a druhá mléčný, ta s mléčným krytem bude samozřejmě emitovat bělejší světlo.

Naše společnost prodává také levné elektro, neváhejte proto navštívit náš specializovaný internetový obchod www-LTC-elektro.cz s obrovskou nabídkou elektro zboží.

 

Kvalitní led žárovky Led žárovky Led žárovky LED žárovky Led žárovky a elektro

© LEDTechnics CZ s.r.o. 2012 Všechna práva vyhrazena.

EKO-KOM